ان الحسین مصباح الهدى و سفینة النجاة
با قلب بشر، مونس و دمساز حسین است،در خلوت دل محرم و همراز، حسین است. 
قالب وبلاگ
فرازها و جملات متعددى از حسین بن على علیه السلام نقل شده است كه بیانگر شجاعت ، شهامت و استقامت اهل بیت و یاران آن حضرت و گویاى صداقت و بالاترین مرحله وفادارى آنان به آیین اسلام ، قرآن و مقام ولایت است .
در یك كلمه ، این جملات و فرازها (پیام شجاعت ) یاران فرزند رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم از زبان آن حضرت و بیانگر استقامت و پایدارى آنان در كلام پنجمین فرد از (اصحاب كساء ) است . و هر یك از این جملات ، مدال افتخارى است كه در صفحه تاریخ تاواپسین روز، بر سینه آنان و در روز قیامت در سیمایشان خواهد درخشید، خداوند در توصیف اهل ایمان مى فرماید:
یوم ترى المومنین و المومنات یسعى نورهم بین ایدیهم و بایمانهم بشراكم الیوم جنات تجرى من تحتهاالانهار خالدین فیها ذلك هو الفوز العظیم .(93)
( (این پاداش بزرگ ) در روزى است كه مردان و زنان با ایمان را مى نگرى كه نورشان پیش رو و در سمت راستشان به سرعت حركت مى كند (و مى نگرى كه نورشان پیش رو و در سمت راستشان به سرعت حركت مى كند ( و به آنها مى گویند:) بشارت باد بر شما امروز به باغهایى از بهشت كه نهرها زیر (درختان ) آن جارى است ؛ جاودانه در آن خواهید ماند! و این همان رستگارى بزرگ است ).
مناسب است مطلبى را كه (ابن الحدید ) در همین زمینه نقل نموده ، در اینجا بیاوریم :
او مى گوید به یك نفر از لشكریان عمر سعد كه در جنگ با حسین بن على علیه السلام شركت كرده بود، گفتند واى بر شما كه فرزندان پیامبر خدا صل الله علیه و آله و سلم را كشتید! آن شخص پاسخ داد:
عضضت بالجندل ، انك لو شهدت ما شهدنا لفعلت ما فعلنا، ثارت علینا عصابة ایدیها فى مقابض سیوفها كالا سود الضاریة ، تحطم الفرسان یمینا و شمالا، و تلقى انفسها على الموت ، لا تقبل الامان ، و لا ترغب فى المال ، و لا یحول حائل بینها و بین الورود على حیاض المنیة او الاستیلاء على الملك ، فلو كففنا عنها رویدا لاتت على نفوس العسكر بحذافیرها، فما كنا فاعلین ، لا ام لك .
(دهانت بشكند! آنچه را كه ما دیدیم اگر تو نیز مى دیدى ، كارى را مى كردى كه ما انجام دادیم ؛ زیرا گروهى را در مقابل خود دیدیم كه دست در قبضه شمشیرشان مانند شیران غرنده در حالى كه شجاعان لشكر را از چپ و راست در هم مى شكستند به سوى مرگ مى شتافتند، نه از كسى قبول امام مى كردند و نه به مال دنیا میل و رغبت مى نمودند. آخرین خواسته آنان این بود: یا مرگ یا پیروزى ، اگر كمى فرصت مى دادیم از لشكر ما یك نفر زنده نمى گذاشتند، با این شرایط چه مى توانستیم بكنیم ، مادرت به عزایت بنشیند؟! ).
اینكه این پیامها:
1 / 12 - من كان فینا باذلا مهجته موطنا على لقاء الله نفسه فلیرحل معنا، راحل مصبحا ان شاء الله .(94)
(هر یك از شما حاضر است در راه ما از خون خود در گذرد و براى لقاى خدا (شهادت ) نثار جان كند، آماده حركت با ما باشد كه ان شاءالله من فردا صبح حركت خواهم نمود ).
این فراز آخرین جمله سخنرانى حسین بن على علیه السلام است كه شب هشتم ذیحجه سال شصت در مكه ایراد و روز هشتم به سوى عراق حركت نمود.
2 / 12 - اما بعد، فانى لا اعلم اصحابا اولى و لا خیرا من اصحابى ، و لا اهل بیت ابر و لا اوصل من اهل بیتى ، فجزاكم الله عنى جمیعا خیرا .(95)
(اما بعد، من اصحاب و یارانى بهتر از یاران خود ندیده ام و نه اهل بیتى باوفاتر و صدیق تر از اهل بیتم . خداوند به همه شما در حمایت از من پاداش نیكو بدهد ).
این جمله از فرازهاى سخنرانى حسین بن على علیه السلام در شب عاشورا است كه خطاب به اهل بیت و اصحابش ایراد فرمود.
3 / 12 - و الله ! لقد بلوتهم فما وجدت فیهم الا الاشوس ‍ الافعس ، یستاتنسون بالمنیة دونى استیناس الطفل الى محالب امه .(96)
(به خدا سوگند! آنان (اصحابم ) از آزمودم و ندیدم آنان را مگر دلاور و غرنده (شیروار) و با صلابت و استوار (كوهوار) كه به كشته شدن در كنار من چنان مشتاقتند مانند اشتیاق طفل شیر خوار به پستان مادرش ).
امام علیه السلام این جمله را شب عاشورا در پاسخ زینب كبرا علیهما السلام فرمود، آنگاه كه سؤ ال كرد از برادر! آیا یاران خود را آزموده اى و به نیت آنان پى برده اى ؟! مبادا در موقع سختى ، دست از تو بردارند و در میان دشمن ، تو را تنها بگذارند.
4 / 12 - جزاكما الله یا ابنى اخى بوجد كما من ذلك و مواساتكما ایاى بانفسكا احسن جزاء المتقین .(97)
(اى فرزند برادران من ! خداوند در مقابل این احساس وظیفه و نصرت و یارى كه نسبت به من انجام داده اید، بهترین پاداش متقین را بر شما عنایت كند ).
حسین بن على علیه السلام این جمله تشكرآمیز را خطاب به (سیف ) و (مالك ) كه دو پسر عمو بودند، ایراد فرمود، آنگاه كه دید گریه مى كنند و آن حضرت چون علت گریه آنان را سؤ ال فرمود، پاسخ دادند:
(به خدا سوگند! نه از ترس جان خودمان بلكه براى تنهایى شما گریه مى كنیم در حالى كه مى بینیم ما یك جان بیشتر نداریم . و بجز یكبار كشته شدن كارى از ما ساخته نیست ).
5 / 12 - الا انى زاحف بهذه الاسرة على قلة العدد و خذلان الناصر .(98)
(آگاه باشید كه من با همین گروه كم از یارانم و با عقب نشستن كسانى كه انتظار یارى و كمك از آنان مى رفت ، به سوى جهاد در راه خدا خواهم رفت ).
امام علیه السلام این جمله را كه دلیل بر استقامت و پایدارى یك گروه با تعداد كم ولى داراءى ایمان ثابت است ، در دومین سخنرانى خود در روز عاشورا ایراد فرمود.
6 / 12 - انت الحر كما سمتك امك ، و انت الحر فى الدنیا و الاخرة .(99)
(تو آزاد مرد هستى همانگونه كه مادرت تو را (حر ) نامیده است و تو آزاد مردى در دنیا و در آخرت ).
امام علیه السلام آنگاه كه در كنار پیكر خون آلود (حر ) نشست و خون از سر و صورت او پاك مى نمود، این جمله را - كه مدال افتخارى است در سینه او - ایراد فرمود.
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
لینک های مفید
نظر سنجی
آیا از وبلاگ ما راضی هستین؟


صفحات جانبی
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
:: خرید آنلاین شارژ موبایل :://Ashoora.ir|Ashoora-Logo Begins
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت

Code Center

:: خرید آنلاین شارژ موبایل ::

Code Center

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic