ان الحسین مصباح الهدى و سفینة النجاة
با قلب بشر، مونس و دمساز حسین است،در خلوت دل محرم و همراز، حسین است. 
قالب وبلاگ
آیاتى كه امام حسین علیه السلام در مسیر راه به آن استناد فرمودند:
آیه اوّل : همین كه نماینده یزید در مدینه (مروان ) تصمیم گرفت كه از امام حسین علیه السلام براى یزید بیعت بگیرد، امام فرمود: ویلك یا مروان فانّك رجس واى برتو، تو پلید هستى و ما خانواده اى هستیم كه خداوند در شاءن ما فرموده است : انّما یرید اللّه لیذهب عنكم الرّجس اهل البیت و یطهّركم تطهیرا(54) همانا خداوند مى خواهد كه از شما اهل بیت هر پلیدى (احتمالى ، شك و شبهه اى ) را بزداید و شما را چنانكه باید و شاید پاكیزه بدارد.
آیاتى كه امام حسین علیه السلام در مسیر راه به آن استناد فرمودند:
آیه اوّل : همین كه نماینده یزید در مدینه (مروان ) تصمیم گرفت كه از امام حسین علیه السلام براى یزید بیعت بگیرد، امام فرمود: ویلك یا مروان فانّك رجس واى برتو، تو پلید هستى و ما خانواده اى هستیم كه خداوند در شاءن ما فرموده است : انّما یرید اللّه لیذهب عنكم الرّجس اهل البیت و یطهّركم تطهیرا(54) همانا خداوند مى خواهد كه از شما اهل بیت هر پلیدى (احتمالى ، شك و شبهه اى ) را بزداید و شما را چنانكه باید و شاید پاكیزه بدارد.
آیه دوّم : امام حسین علیه السلام در پایان وصیت نامه اى كه قبل از حركت به كربلا نوشتند، به این آیه استناد كردند: و ما توفیقى الا باللّه علیه توكّلت و الیه اُنیب (55) توفیق من به جز به (اراده ) خداوند نیست كه بر او توكّل كرده ام و به او روى آورده ام .
آیه سوّم : همین كه براى فرار از بیعت با یزید، از مدینه به سوى مكه خارج شدند (28 رجب )، این آیه را تلاوت فرمودند: فخرج منها خائفا یترقّب قال ربّ نجّنى من القوم الظالمین (56) آنگاه كه (موسى ) از آنجا ترسان و نگران بیرون شد و گفت : پروردگارا! مرا از قوم ستمكار نجات بده .
آیه چهارم : شیخ مفید قدس سرّه مى گوید: همین كه امام حسین علیه السلام به سوى مدینه رهسپار شد، گروه هایى از جن و فرشته براى یارى آن حضرت حاضر شدند، امّا امام این آیات را تلاوت فرمودند: اینما تكونوا یدرككم الموت و لو كنتم فى بروج مشیّدة (57) هرجا كه باشید و لو در برجهاى استوار سر به فك كشیده ، مرگ شما را فرا مى گیرد. همچنین آیه ى : كبَرز الّذین كتب علیهم القتل الى مضاجعهم (58) كسانى كه كشته شدند، در سرنوشتشان نوشته شده بود (با پاى خویش ) به قتلگاه خود رهسپار مى شدند.
آیه پنجم : همین كه امام حسین علیه السلام شب جمعه سوم شعبان (قبل از حركت به كربلا) وارد مكه شدند، این آیه را تلاوت فرمودند: و لمّا توجّه تلقاء مَدیَن قال عسى ربّى اَن یهدنى سواء السبیل (59) و چون رو به سوى مدین نهاد، گفت : باشد كه پروردگارم مرا به راه راست راهنمایى كند.
آیه ششم : در مكه همین كه با ابن عباس گفتگو مى كردند درباره ى بنى امیّه این آیات را تلاوت فرمودند: انّهم كفروا باللّه و برسوله و لایاءتون الصلاة الاّ و هم كُسالى (60) آنان به خداوند و پیامبر او كفر ورزیده و جز با حالت كسالت به نماز نپرداخته اند.... و همچنین آیه ى : یرائون الناس و لایذكرون الله الا قلیلا با مردم ریاكارى كنند و خدا را جز اندكى یاد نمى كنند. و آیه ى مذبذبین بین ذلك لا الى هؤ لاء و لا الى هؤ لاء و من یضلل اللّه فلن تَجِدَ له سبیلا(61) در این میان (بین كفر و ایمان ) سرگشته اند، نه جزو آنان (مؤ منان ) و نه جزو اینان (نامؤ منان ) و هر كس كه خداوند در گمراهى واگذاردش ، هرگز براى او بیرون شدنى نخواهى یافت . و فرمودند: كلّ نفس ذائقة الموت و انّما توفّون اُجوركم (62) هر جاندارى چشنده (طعم ) مرگ است و بى شك در روز قیامت پاداشهایتان را به تمامى خواهند داد.
آیه هفتم : در آستانه عید قربان كه امام حسین علیه السلام از مكه به سوى كربلا حركت كردند، نماینده یزید در مكه راه را بر حضرت بستند، درگیرى با تازیانه رخ داد، به امام حسین گفتند: مى ترسم شما میان مردم شكاف بیفكنى !! حضرت این آیه را تلاوت فرمودند: لى عملى و لكم عملكم انتم بریئون مما اعمل و انا برى ء مما تعملون (63) عمل من از آن من و عمل شما از آن شما، شما از آنچه من مى كنم برى و بركنارید و من از آنچه شما مى كنید برى و بركنارم .
آیه هشتم : همین كه در مسیر كربلا خبر شهادت مسلم را شنیدند فرمودند: انّا للّه و انّا الیه راجعون (64) كسانى كه چون مصیبتى به آنان رسد، گویند: ما از خداییم و به خدا باز مى گردیم .
آیه نهم : در نزدیكى كربلا همین كه حُر به امام گفت : چرا آمده اى ؟ فرمود: نامه هاى دعوت شما مرا به اینجا آورد، ولى حالا پشیمان شده اید و این آیه را تلاوت فرمود: فمَن نَكَث فانّما یَنكُث على نفسه (65) پس هركس كه پیمان شكند، همانا به زیان خویش پیمان شكسته است .
آیه دهم : در مسیر كربلا همین كه خبر شهادت نامه رسان خود قیس بن مسهّر صیداوى را شنید گریه كرد و این آیه را تلاوت فرمودند: و منهم مَن قَضى نَحبَه و منهم مَن یَنتَظر و ما بَدّلوا تَبدیلا(66) از ایشان كسى هست كه بر عهد خویش (تا پایان حیات ) به سربرده است و كسى هست كه (شهادت را) انتظار مى كشد و هیچ گونه تغییر و تبدیلى در كار نیاورده اند.
آیه یازدهم : همین كه فرماندار كوفه (ابن زیاد) نامه رسمى براى حُر فرستاد كه راه را بر حسین علیه السلام ببندد و او نامه را به امام عرضه داشت ، امام این آیه را تلاوت فرمودند: و جعلناهم ائمّة یدعون الى النار...(67) و آنان را پیشوایانى خواندیم كه به سوى آتش دوزخ دعوت مى كنند و روز قیامت یارى نمى یابند.
آیه دوازدهم : امام حسین علیه السلام در كربلا درباره لشكر یزید براى دخترش سكینه این آیه را تلاوت فرمود: اِستَحوَذ علیهم الشیطان فاَنساهم ذكر اللّه (68) شیطان بر آنان دست یافت ، سپس یاد خدا را از خاطر آنان برد.
آیه سیزدهم : در روز عاشورا براى لشكر یزید این آیه را تلاوت فرمود: فاجمعوا اَمركم و شُركائكم ثمّ لایكن امركم غُمّة ثمّ اقضوا الىّ و لاتنظرون (69) شما با شریكانى كه قائلید، كارتان را هماهنگ و عزمتان را جزم كنید سپس در كارتان پرده پوشى نكنید، آنگاه كار مرا یكسره كنید و مهلتم ندهید.
و نیز آیه انّما ولىّ اللّه الذى نزل الكتاب و هو یتولّى الصالحین (70) سرور من خداوند است كه (این ) كتاب آسمانى را فرو فرستاده است و او دوستدار شایستگان است . و نیز آیه ى : و انّى عذت بربّى و ربّكم ان ترجمون (71) و من از شرّ اینكه سنگسارم كنید، به خود و پروردگار شما پناه مى برم . و همچنین آیه ى : اعوذ بربّى و ربّكم من كلّ متكبّر لایؤ من بیوم الحساب (72) من به پروردگار خود و پروردگار شما از (شرّ) هر متكبّرى كه به روز حساب ایمان ندارد، پناه مى برم .

[ پنجشنبه 18 آبان 1391 ] [ 08:06 ب.ظ ] [ Yaser kazemi ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
لینک های مفید
نظر سنجی
آیا از وبلاگ ما راضی هستین؟


صفحات جانبی
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
:: خرید آنلاین شارژ موبایل :://Ashoora.ir|Ashoora-Logo Begins
تماس با مادر این وبلاگ
در كل اینترنت

Code Center

:: خرید آنلاین شارژ موبایل ::

Code Center

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic